Chalupa u lesa

Místo se silným historickým odkazem.
V údolí řeky Přísečnice, která vytéká z vodní nádrže kousek proti proudu, stávala budova s číslem popisným 1. Byl to starý hamr, který na posledních pár desítek let přišel o svou střechu při takzvané započaté rekonstrukci.   K té nikdy nedošlo a budova postupně chátrala až do stavu, který překročil hranici možné záchrany. Po nucené demolici zůstalo na místě torzo v podobě kamenných obvodových stěn do úrovně stropu nad suterénem. Suteren je v tomto případě pouze částečně zapuštěn do terénu.
Abychom se pokusili zachovat alespoň díl genia loci, snažíme se v návrhu kamenné torzo maximálně propojit s novostavbou provozně i stavebně. Tím se torzo stává jedním z hlavních určujících prvků podoby návrhu. Velice podstatné jsou kvality pozemku - jeho orientace ke světovým stranám a orientace hlavních pohledových os. Dalším určujícím prvkem je ochranné pásmo Přísečnice, které novostavbu mírně otáčí kolem pomyslné osy v místě, kde se potkává s torzem. Na druhé straně prostor pro stavbu omezuje ochranné pásmo lesa v němž se pohybujem příliš hluboko na to, abychom měli kam uhnout.
"Určující je nové využití
kamenných stěn původní stavby."
Novostavba je navžena v podstatě jako přízemní dům se dvěma ložnicemi (jedna z nich má samostatnou šatní místnost), dvěma koupelnami, obytným prostorem s kuchyní a jídelnou, pracovnou (nebo třetím pokojem) a prostorem zázemí pro ohřev TUV a vytápění, domácí práce a spíž. V podkroví je prostorová rezerva univerzálního využití. Pro tento účel je v podkroví navržena malá koupelna se sprchou a wc.

Hlavní obytný prostor je navržen jako převýšený, otevřený až do střechy. Podlaha je v prostoru obývacího pokoje snížena o 3 stupně. Prostor se nenásilně dělí do jednoznačných zón, získává určitou mírnou intimitu a hlavně útulnost jako například v hnízdě. Prostor částečně dělí komínový sloup, v němž jsou osazena průhledová kamna.
V návaznosti na surovou kvalitu kamenných stěn je v novostavbě řada konstrukcí a ploch navržena v betonu. Někde je strojově broušený (podlaha, schody), jinde naopak velice hrubý - pemrlovaný (komínový sloup, stěny uvnitř i venku). Beton je doplněn dřevěnými plochami podhledu a masivními dřevěnými konstrukčními prvky. Trojici hlavních materiálů a barev uzavírá černý kov (část kuchyně, mobiliář, kování na oknech...).
půdorys přízemí
půdorys 2np
řez C
Back to Top